Recenze: Cirkus svobody

archiv revue
Další ze série válečných románů, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel, za což jsem však osobně velmi ráda, protože mě toto téma fascinuje již od školních let.

Tento román je však jiný, nesledujeme osudy Židů v jednom z množství koncentračních táborů, ale jsme svědky neuvěřitelného boje jedné mladé židovské rodiny, která svým odhodláním žít dokázala nemožné.

Co dokáže láska, oddanost jeden druhému, pevná víra v dobro a neutuchající potřeba chránit svou drahou polovičku? Tak přesně na tom celém je vystavěn příběh Mindly a Kubuše Horowitzových.

Válka je za dveřmi, to však nebrání Mindle a Kubušovi, slavnému klaunovi z cirkusu bratří Staniewských, aby mezi nimi rozkvetla láska. V průběhu čtení můžeme oběma závidět jednu důležitou věc, ač životní okolnosti samy o sobě jsou hrůzostrašné, a to – oddanou a věčnou lásku. Klišé, které však znovu a znovu dokazuje, že když se střetnou spřízněné duše, jsou společně schopni lámat i skály. A že zrovna lámat skály by v případě těchto dvou byla ta příjemnější varianta.

Milující dvojice manželů se spolu se synem vydává na úprk před nastupujícím nacismem, jenž Polsko brzy zcela pohltí. Bohužel se Mindla dostává do komunistického lágru, kde na vlastní kůži zažívá neuvěřitelné bezpráví a násilí.

Opravdovou shodou náhod se Kubušovi podaří ženu ze zajetí zachránit a pokračovat společně v cestě za lepší budoucností přes Sovětský svaz, Blízký východ, Afriku, aby nakonec zakotvili v poklidné Austrálii. Informace o polské vesnici v africkém státě pro mě byla naprostou novinkou, o které se chci nyní dozvědět mnohem více.

Člověk by si možná malinko oddychnul, kdyby věděl, že jde o smyšlený příběh. Nicméně tento životní osud je založen na skutečných událostech. Po celý život Mindla své válečné zážitky před okolním světem skrývala, protože si jednoduše myslela, že její zkušenosti nejsou nikterak výjimečné a že byla jen jedna z mnoha… Naštěstí se autorce, rodinné příslušníci, podařilo ještě před smrtí paní Mindlu vyzpovídat a my tam můžeme opět nahlédnout do neuvěřitelně sadistických okolností, které dříve lidé zažívali na úkor režimů, jež zrovna panovaly.

V knize Cirkus svobody vnímám pozitivně doprovodné fotografie, na kterých jsou hrdinové knihy vyobrazení a čtenář tak k nim má ještě o něco blíže.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Cirkus svobody

0.0 0
od 194
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

První díl trilogie Vortex nazvaný Den, kdy se rozdělil svět byl debutem německé spisovatelky Anny Benning a obratem sklidil úspěch nejen u čtenářů young adult literatury. Na pulty knihkupectví nyní míří jeho pokračování Dívka, která prolomila čas.
Young adult román „Přísahej“ je prvním dílem ze série „Boys of Avix“, jež nás zavane do Ameriky, do takého toho bezstarostného období, kdy omladina opouští střední školu a přechází na výšku a mezi tím dovádí na plážích a v klubech, kde je hlava na hlavě a prostor je prosycen alkoholem. Čtenáře čeká plno nezřízené zábavy, atmosféra nabitá mladickou energií, kdy se často objevují první příležitosti okusit erotické radosti.
Vyhrajte svěží romantickou fantasy o zakázané lásce a volbě mezi povinností a touhou. Knihu Mezi dnem a nocí získají 2 soutěžící.
Prémiový obsah
číst více