Recenze: Couchsurfing v Číně

archiv revue
Tentokrát jsem obdržel recenzní výtisk další knihy německého novináře, couchsurfera a spisovatele Stephana Ortha. Již dříve se mi dostaly do rukou jeho předešlé tituly o couchsurfingu v Íránu a Rusku. Obě mne zaujaly natolik, že jsem se rozhodl přijmout nabídku a zrecenzovat také tento díl - nazvaný Couchsurfing v Číně.
Couchsurfing v Číně
Čeština

Couchsurfing v Číně

0.0 0
od 81
IHNED odesíláme

Pokud jste nečetli předchozí recenzi výše zmíněných knih, tak vězte, že tyto cestopisy popisují autorovy cesty ne úplně tradičními turistickými destinacemi. Pro vnitrostátní cesty využívá autor zejména finančně nenáročné dopravní prostředky jako stop, autobusy nebo vlaky. Pro nocleh a seznámení s místními pak komunitu hostitelů z webu Couchsurfing.com  (hostitelé zde nabízejí možnost přenocování na oplátku za sdílení “kulturních odlišností” od hostů z celého světa).

Tentokrát se v knize Couchsurfing v Číně můžete spolu s autorem vydat na cestu po čínských obývacích pokojích a vesměs miniaturních příbytcích světu otevřenějších obyvatel této nejlidnatější země světa.


Stephan Orth se opět setkává s různorodými obyvateli - namátkou přespává u umělkyně, prodejce aut, sektářky a po jistou část cesty mu dokonce dělá společnost policistka, se kterou se přes CS seznámí.


Kromě milionových měst (o jejichž existenci nemá naprostá většina Evropanů ani ponětí) cestuje také po čínském venkově a podívá se i do oblastí turistickým ruchem příliš nepolíbených. 

Tato kniha je velmi poutavou sondou do života Číňanů, která kromě příjemných kulturních zážitků poukazuje i na řadu nešvarů, o kterých se v souvislosti s nastupujícím světovým hegemonem v kritičtějších médiích hovoří. Všudypřítomný státní dozor a sledování ve větších městech a systém sociálního kreditu jsou pro západní část starého kontinentu zřejmě něco nepředstavitelného, pro tu východní pak předrevoluční noční můrou dotaženou k dokonalosti.

Ve mně osobně zanechala nejhlubší dojem kapitola o (několikamilionové) ujgurské menšině, kterou Čína považuje za podřadnou, a podle tohoto přesvědčení s jejími příslušníky nakládá. V západní části Číny prokazatelně vznikají “nápravná” zařízení určená pro převýchovu této muslimské minority. Autor oblast navštívil a ačkoliv mu pochopitelně nebylo dovoleno se k těmto zařízením ani přiblížit, přináší svědectví v podobě rozhovorů s Ujgury.

Couchsurfing v Číně patří jednoznačně mezi ty zajímavější cestopisy, které jsem četl, a určitě bych knihu doporučil každému, koho Čína nebo cestování po Asii alespoň trochu zajímá.

Autor: Martin Mucha 
https://www.martinmucha.cz/

Související produkty

Couchsurfing v Číně

5.0 1
od 81
IHNED odesíláme

Couchsurfing v Íránu

0.0 0
od 81
Vyprodáno

Couchsurfing v Rusku

5.0 1
od 229
IHNED odesíláme
>
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.

Nejnovější články

O rozhovor jsme požádali PaedDr. Roberta Tomšika, PhD., vědeckovýzkumného pracovníka v oblasti psychologie, patopsychologie, psychodiagnostiky a psychometriky. Povídali jsme si s ním o jeho knize V zajetí narcismu, která poslouží mnohým čtenářům jako průvodce, jenž pomáhá vrátit důvěru ve vlastní prožívání a dokázat se identifikovat s příklady uvedenými v této publikaci.
Kniha, která odhaluje vše až na kost. Doslova.
Deset českých autorů, deset stylově rozmanitých povídek, jeden region, který všechny povídky pomyslně propojuje.
 

EXTRA SLEVA 6 %

i na zlevněné zboží

Dostávejte informace o novinkách
a akcích přímo do vaší schránky.

 
 

Sleva platí na první nákup nad 399 Kč.

 
 
 

Stačí jeden klik ve vaší e-mailové schránce a dveře do světa literatury se vám otevřou dokořán.

 

Potvrzovací e-mail vám mohl zabloudit i do složky Hromadné, Spam nebo Promo akce.