Recenze: Tichá podnájemnice

archiv revue
„Člověk nikdy neočekává, že by zlo příjemně vonělo.“ – citace z knihy, str. 237 –

Aidan, hlavní protagonista krimi thrilleru Tichá podnájemnice z produkce nakladatelství Leda, je milujícím manželem i otcem třináctileté Cecilie. Zároveň je miláčkem snad všech obyvatel malého městečka, kde se svou idylickou rodinkou žije. Tento úslužný bývalý mariňák, co vychází všem vstříc, jednoho dne přichází o manželku. Celé městečko ho lituje a snaží se mu pomoci, protože, chudák, zůstává na výchovu své pubertální dcerky sám.

Aidan má však i svou temnou stránku, kterou se mu daří před sousedy i rodinou dokonale skrývat. V kůlně starého domu, ležícího mimo dohled cizího oka, už přes pět let drží v řetězech unesenou dívku. Ta se musí řídit přesnými instrukcemi svého pána, jinak by bylo zle. O tom už něco za ty dlouhé roky věznění ví. Zlom nastává právě ve chvíli, kdy umře Aidanova manželka a on je nucen se z původního domu přestěhovat do nového a svou „kamarádku“ si bere s sebou. Ta má nyní možnost seznámit se s jeho dcerou a poznat pro ni naprosto neznámou, a hlavně nepochopitelnou tvář svého věznitele – v roli milujícího otce.

Jenže Aidan má ještě další tajemství, o němž unesená ve skrytu duše něco tuší, ovšem je to tak hrůzná představa, že se jí snaží zapudit do nejzapadlejšího kouta své mysli. Avšak poté, co se v ohrožení ocitne i samotná Cecilie, musí odhodit veškeré pudy sebezáchovy a pokusit se je obě ze spárů tohoto šílence vymanit, děj se co děj!

Přijde den, kdy se chlápek s pevnými zásadami, kterých se drží jako mantry, zachová naprosto nečekaně. Je to příležitost k úprku, nebo by se měla žena bát, že nastal její čas?

Příběh je podán na střídačku z pohledu unesené ženy, zamilované servírky Emily, dalších obětí a dcery Cecilie, což bylo zajímavé, ale upřímně mi tam chyběl pohled právě hlavního hrdiny – záporáka. Proč se toho všeho dopouštěl? Jaký k tomu měl důvod? Jaká byla jeho motivace? Čeho tím chtěl dosáhnout? Jaký to mělo všechno smysl?
 

„Když se o tebe svět nestará, nesmíš se starat o jiné.“ – citace z knihy, str. 220 –
 

Kniha se četla rychle, kapitoly jsou krátké, svižné, chytlavé, ale v zásadě mi úplně nesedl styl vyprávění. Některá jednání postav byla na facku, ocenila bych větší propracovanost jednotlivých osobností a jistě by se dal vylepšit i samotný závěr příběhu, kdy jsem zůstala jako čtenář akorát tak dopálena utnutím v tom nejlepším a nedovysvětlením zásadních otázek.

Číst tento příběh zrovna v době, kdy Českem prolétla v médiích kauza s úchylem, jenž u sebe doma držel, týral a znásilňoval ženu, nebylo moc příjemné. O to víc, když byl nad tímto zvráceným maniakem vyřčen mimořádně směšný a naprosto tristní rozsudek. A mě v souvislosti s tím napadá, znáte své sousedy opravdu dobře?

U čtení jsem se rovnou přiučila i novému anglickému výrazu, a tím je výraz pro hejno vran = murder of crows! Vážně poetické…

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Tichá podnájemnice

0.0 0
498 408
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Párty hra, která je určená nejen teenagerům...
Paedyn, chytrá a drzá pouliční zlodějka z chudinské čtvrti, se snaží přežít v krutém světě. Příběh se odehrává ve světě, který prošel ničivou morovou epidemií. Ti, kteří přežili (elita), získali schopnosti, zatímco ti, kteří nepřežili (obyčejní), byli vyhnáni nebo zabiti. V království jsou obyčejní považováni za podřadné a král nařídil jejich likvidaci, aby zachoval elitní společnost. Hlavní hrdinka, obyčejná dívka, předstírá, že je elita, a vydává se za vědmu, aby skryla svou pravou identitu. Když zachrání prince Kaie, ocitne se v očistných zkouškách, smrtící soutěži, která má předvést schopnosti elity – jediné věci, kterou postrádá.
Komu se jednou Afrika zavrtá pod kůži, už se jí nikdy nezbaví. Vím, o čem mluvím...