„Život je příliš krátký na to, abychom si jej organizovaly podle představ jiných lidí.“ – citace z knihy, str. 224 –
Nejenže je ženské tělo od puberty vystaveno tvrdé realitě periody, kterou některé ženy musí snášet v nepředstavitelných křečích, kdy se mohou na pár dní ocitnou zcela „mimo provoz“, ale když už se tohoto ženského údělu „zbavíme“, nastává nové soužení ve formě tzv. přechodu.
Dlouhé roky bylo vše ohledně ženského těla tabuizováno. Ještě za mého dětství a dospívání se o něm moc nemluvilo v rodině, natož ve školách. Díky bohu se toto alespoň v civilizovaných společnostech změnilo a přestalo se o závažnosti tohoto problému mlčet. Je ovšem velká potřeba, aby i kluci, muži, prostě chlapiska pochopili, co se s ženou děje. Že její změny nálad, nechutenství a nějaké to kilíčko navíc nemusí být způsobeno pouze nepohodou duševní, ale spíše fyzickou.
Oceňuji, že autorka v knize vysvětluje jasným a opravdu srozumitelným způsobem, co se děje v ženském těle před menopauzou, během ní i po ní. Hovoří o fyziologických změnách, ke kterým vlivem menopauzy dochází a nabízí možná řešení, jak se s nepříjemnými příznaky vypořádat. Menopauzu dokonce velebí a její nástup nazývá skvělým obdobím, protože ženy přiměje starat se o toho nejdůležitějšího člověka – o sebe! Jde jen o to naslouchat svému vnitřnímu já, být si vědoma svých tužeb a potřeb. Nabrat sílu a zbavit se zábran k jejich prosazení a plnění.
Otevřeně hovoří i možnostech řešit obtíže menopauzy pomocí hormonální substituční terapie. Jako vše na světě, i hormonální substituce má své pozitiva a negativa. Její nasazení je možné pouze po důkladném vyšetření a konzultaci s lékařem. Ovšem pokud žena trpí opravdu silnými příznaky, jež jí zasahují do každodenního života, není od věci zkusit i tuto variantu.
Sama autorka je zastánkyně tzv. bioidentické léčby založené na přírodní bázi. Bioidentické hormony se vyrábějí z látky zvané diosgenin, který se získává z kořene batátů!
Díky této knize získají ženy nové znalosti a informace o svém těle, dozvědí se, jak o sebe co nejlépe pečovat a jaké mají možnosti se s nepříjemnými projevy menopauzy popasovat.
„Menopauza není černá díra, která vás vcucne, je to tranzitní chodba, která vás zavede do nové fáze vašeho života. Když z ní vyjdete ven, bude u východu stát nová verze vás samotných – žena, ukovaná ve výhni ohně jako meč, která vzala žezlo svého života do vlastních rukou a konečně našla sama sebe.“ – citace z knihy, str. 226 –
Na závěr kvituji autorčin ostrovtip, který ve výkladu užívá. U některých hlášek jsem se nasmála.
Takže, ač mi věkově do menopauzy ještě něco málo zbývá, není nad to být připravena a předejít tak nepříjemným okolnostem, které jsou s hormonálními změnami spojeny. Užívat si života můžeme jen v případě, že budeme zdraví a nebudeme trpět bolestmi a nemocemi. To je základ, který musíme mít neustále na zřeteli!
Žena v ohni je zcela jedinečnou a skvělou osvětovou knihou!
Autor: Denisa Šimíčková