Z každodenního chaosu do klidu: Jak nám pomohla hra Žij bez stresu

archiv revue
Určitě to znáte. Je středa ráno, zaspali jste, vaše dítě si zrovna dneska nemůže najít ponožku, pes zvrací snídani na koberec a v práci vás čeká prezentace, na kterou jste se určitě měli připravit víc.
V hlavě vám hučí stres jako soundtrack k akčnímu filmu, trochu tiká víčko a noční probouzení taky nebylo zrovna super. V takové chvíli by člověk bral cokoliv, co mu pomůže nezbláznit se. A přesně v tomhle duchu jsme se rozhodli otestovat novou karetní hru Žij bez stresu.

Co je to hra ŽIJ BEZ STRESU?

„Žij bez stresu“ je unikátní seberozvojová hra. Ale nebojte – není to žádná psychologická učebnice ani motivační kampaň s hromadou prázdných frází. Je to balíček 52 karet – pro každý týden jedna. A na každé kartě najdete jednu jednoduchou, ale překvapivě funkční techniku, návod, úkol, jak zklidnit mysl, tělo a celý ten neposedný život kolem vás. Překvapilo nás, jak skvěle to funguje.

Karty vás nenutí být hned zenovým mistrem. Nabízí malé, konkrétní a lidské krůčky. Od velmi jednoduchých a základních věcí jako: zklidni se, nadechni, dej mobil z ruky, běž na chvíli ven, dej si heřmánkový čaj, pozoruj ptáky… až po složitější témata jako mindfulness, hluboké meditace, různá dechová cvičení, dotyková terapie, různé formy relaxací…A vysvětlí vám i proč a jak to funguje. Co se děje v mozku, co s tělem dělá hluboký dech nebo ticho. Prostě žádná esoterika – ale srozumitelný a laskavý přístup, co vám bude dávat smysl.

Jak se to hraje?

Jednoduše. Vytáhnete si jednu kartu týdně. Není to závod, není to soutěž. Je to jen pozvání k tomu, abyste se v tom týdnu zastavili a zkusili to. Některé karty vám budou sedět hned, jiné vás možná překvapí – a některé si necháte „na jindy“. Ale právě to je kouzlo hry. Je laskavá. A zároveň vás jemně vede. Na všech kartách je vždycky vysvětlení, k čemu daná technika je a jak vám doopravdy může pomoci.

Vzali jsme do ruky pár karet

1) Mindfulness v každodennosti

Něco tak jednoduchého – zastavit se, všimnout si, jak voní jídlo, jak vypadá světlo na stole, jak dýcháte. Ale když to zkusíte, jako by vám někdo v hlavě přepnul přepínač z „chaos“ na „klid“. Na druhé straně karty máte vždycky vysvětleno, co to celé funguje.

2) Mobil stranou před spaním

Tohle byla challenge. Ale když jsme to vydrželi a fakt si večer nedali Instagram do postele, tělo i mozek se nějak podivně uklidnily. A světe div se – spali jsme lépe. (A ani se nám nezdálo, že nás opustil svět.)

3) Přivoň si a zpomal

Vanilka, levandule, máta. To nejsou jen vůně svíček, ale reálné cesty k uvolnění. Když jsme si udělali rituál z „voňavé pauzy“, zjistili jsme, že i tři minuty s éterickým olejem můžou přenastavit celý den.

4) Hluboká meditace

Nebojte se, není potřeba sedět v jeskyni. Stačí pár minut pozorování dechu – a najednou se ve vás uklidní celá zoologická zahrada myšlenek. Tohle je karta, ke které se budeme vracet. Často.


A co všechno jsme se naučili?

Že stres není jen psychická záležitost a jak vlastně stres funguje. Není to jen „v hlavě“. Ukládá se do těla – do napjatých ramen, zkráceného dechu, zaťaté čelisti, žaludku na vodě. A stejně tak se dá přes tělo i uvolnit. Dýcháním, dotekem, pohybem, přírodou. A právě v tom jsou tyhle karty geniální – jdou na stres od těla, ne jen přes rozum.

Že pomáhá i málo – pokud to děláme pravidelně. Nemusíme být zenový guru, chodit denně na terapii ani číst všechny knihy o mindfulness. Stačí jedna malá věc týdně – a opakovat ji. Pět minut ticha, procházka bez mobilu, jeden hluboký nádech. I to má sílu.

Že konkrétnost je klíč. Místo neurčitého „měla bych být víc v pohodě“ nám hra nabídla konkrétní úkol: dej si mobil večer do jiné místnosti. Zkus deset minut dýchat do břicha. Přivoň si k levanduli. Prosté. Jasné. Proveditelné. A najednou to funguje.

Že když se o tom bavíme, je nám líp. Karty často otevřely zajímavé rozhovory – sami se sebou, s partnerem, s přáteli. Někdy jsme se smáli, jindy ztichli. Ale pokaždé jsme se cítili nějak víc propojení. A i to je forma terapie.

A možná nejvíc – že na to všechno už v sobě máme nástroje. Jen jsme je zapomněli používat. A tahle hra nám je s jemností a nadhledem připomněla.


Pro koho to je a kdo to vlastně vyrobil?

Pro každého. Hrajete sami? Skvělé. Jste pár, co si chce zpestřit večery něčím jiným než Netflixem? Výborně. Jste terapeut a hledáte podpůrný nástroj? Bingo. A nebo jste prostě jen unavení z toho, jak je dnešní svět rychlý a hlučný? Tak tohle bude přesně pro vás. Hru vymyslel lektor Václav Bolech, který za posledních 12 měsíců dával dohromady všemožné techniky různé techniky zklidnění, zjemnění, zpomalení i technik proti vyhoření. Absolvoval hromadu terapeutických sezení, knih, podcastů, praxe i teorie na univerzitě. Hra je tak českým ručně dělaným produktem.
 

„Žij bez stresu“ není hra ve smyslu „kdo vyhraje“. Je to hra ve smyslu „jak z toho každodenního šílenství nezešílet“. A možná je to právě ten nejdůležitější návod, který bychom dneska měli mít doma. Spolu s čajem, dekou a klidem.
 

🟢 Tip: najdete ji u nás v Knihcentrum.cz, spolu s dalšími krásnými věcmi. A pokud si ji koupíte, dopřejte si s ní čas. Jeden týden, jedna karta, jeden klidnější život. Doporučujeme ji spojit s karetní hrou Prozření. To je další produkt od stejného autora a skvěle navazuje.




Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Žij bez stresu
Čeština

Žij bez stresu

0.0 0
390 351
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Osvětim, 1942: Když stojí na ošetřovně a uvědomuje si strašnou pravdu, celá se chvěje. Je zdravotní sestrou, ale místo, aby své spoluvězenkyně zachraňovala, dostane rozkaz je zabíjet... Vyhrajte knihu Ošetřovatelka z Osvětimi od nakladatelství JOTA. Získají ji 3 soutěžící!
Prémiový obsah
číst více
Před prázdninami jste si určitě dělali zásoby dobrého čtení na léto. A to se bezpochyby projevilo i v našem červnovém žebříčku. Které tituly se na nejvyšší příčky vyšplhaly tentokrát?
Co dělat, když venku prší a Člověče, nezlob se! už nikoho nebaví? Co si třeba chvíli číst… a možná se ukáže, že čtení je zábava, i když zrovna neprší. A až dočtete, dejte si partičku kvarteta.